Utdrag ur olika delar av talet:
[...]
De tar kontakt med en vigselförrättare efter att de har skaffat de papper som behövs. Därefter är det nästan klart. Sedan finns det en liten klick som, efter att de till slut bestämt sig för en vigsel, drabbas av den stora bröllopsnojan.
[...]
Vad bruden ska ha på sig på sitt bröllop är ett bekymmer som till och med kan göra en skallig gråhårig. Hur det än slutar har vederbörande pressen på sig att hon inte får varken minska eller öka så mycket som ett hekto innan bröllopet.
[...]
Idag har vi varit med om ett vackert bröllop. Oavsett vilka våndor NN och NN (brudparet) har gått igenom de senaste veckorna, vet jag att de kommer att få ett långt och lyckligt liv tillsammans. För efter en sådan pärs finns inget kvar att bråka om.

Bröllopsbesvär, Bröllopstal till brudparet
Bröllopsnoja!
Detta bröllopstal passar utmärkt på större bröllop där förberedelserna har varit både långa och krångliga.
Detta tal innehåller 675 ord och tar 4 minuter och 41 sekunder att framföra.
159kr
Detta bröllopstal passar utmärkt på större bröllop där förberedelserna har varit både långa och krångliga. Talaren driver med brudparet om deras omständliga väg till ett pampigt bröllop.
Du får talet i PDF-format direkt efter köp.
-
Skola, rektor och lärare
Rektor talar till Komvuxelever inför höstterminens start
149kr Lägg till i varukorg
Recensioner
Det finns inga recensioner än.